APSTIPRINĀTA
Politiskās partijas “Saldus novadam”
Dibināšanas sapulcē 2025. gada 1. martā
POLITISKĀS PARTIJAS "SALDUS NOVADAM" PROGRAMMA
Mūsu mērķis:
Saldus novada ilgtspējīga attīstība, iedzīvotāju skaita palielināšana, dzīves telpas kvalitātes uzlabošana, iedzīvotāju labklājības uzlabošana, saimnieciskās darbības attīstīšana un kopienas vienotības stiprināšana.
Mūsu vīzija:
Plaukstošs, ilgtspējīgs, pašpietiekams un pilsoniski aktīvs Saldus novads, kurā katrs iedzīvotājs jūtas droši, novērtēts un katram ir iespēja iesaistīties novada attīstībā.
1. Dzīves telpa un mājokļi
-
Dzīves telpa: Veidot kvalitatīvu dzīves vidi nodrošinot apkārtējās vides aizsardzību un iedzīvotāju interešu aizstāvību.
-
Mājokļu pieejamība: Attīstīt nepieciešamo infrastruktūru lai veicinātu jaunu mājokļu būvniecību un esošo renovāciju. Izveidot atbalsta sistēmu novadā kritiski nepieciešamo profesiju pārstāvjiem un jaunajiem vecākiem mājokļa jautājuma risināšanai.
-
Apkaimju atbalsts: Atbalstīt apkaimju un dzīvokļu īpašnieku kopienu iniciatīvas ārtelpas uzlabošanas pasākumos.
2. Infrastruktūra
-
Transporta infrastruktūra: Nekustamā īpašuma nodokļa ieņēmumi primāri jāiegulda transporta infrastruktūras vienmērīgai uzlabošanai visa novada teritorijā, prioritāri veidojot publiskos ceļus un ielas ar cieto segumu. Līdzsvarota auto stāvvietu, zaļo zonu , gājēju un veloceliņu izbūve.
-
Sabiedriskais transports: Pielāgot sabiedriskā transporta maršrutus un pieturas, lai nodrošinātu drošu un ērtu piekļuvi izglītības iestādēm un citiem pakalpojumiem. Nodrošināt skolēnu bezmaksas transportu vispārējās un interešu izglītības iestāžu apmeklēšanai.
-
Kritiskā infrastruktūra: Iedzīvotājiem izdevīga un droša kritiskās infrastruktūras uzturēšana un attīstība. Civilās aizsardzības plāna izstrāde un realizācija.
3. Izglītība
-
Mūsdienīgas izglītības iespējas: Moderns līdzsvarots skolu tīkls, lai nodrošinātu mūsdienīgu uz nākotni vērstu mācību procesu, kas būtu pieejams visām novada skolām. attīstīt STEM (zinātne, tehnoloģijas, inženierzinātne, matemātika), iekļaujošo izglītību un karjeras izglītību. Sadarbība ar Saldus tehnikumu Saldus novadam nepieciešamo profesiju speciālistu sagatavošanā. Perspektīvā novadā nepieciešama ģimnāzija un augstskolas filiāle.
-
Pamatizglītība: Pirmskolas un pamatizglītība būtu jānodrošina pēc iespējas tuvāk dzīvesvietai. Iespējams atbalsts aukļu apmaksai. Nodrošināt bērniem vislabāko izglītību neatkarīgi no viņu dzīvesvietas vai ģimenes turīguma.
-
Praktiskā izglītība: Sadarbība ar uzņēmējiem, lai nodrošinātu prakses iespējas skolēniem, profesionālo izglītības iestāžu audzēkņiem un studentiem.
4. Veselība un sociālā palīdzība
-
Veselības aprūpes pieejamība: Saglabāt SMC un palielināt medicīnas pakalpojumu klāstu un pieejamību. Atbalstīt lauku doktorātus.
-
Bērnu un ģimeņu atbalsts: Papildus bērna piedzimšanas pabalsts un īpašs atbalsts daudzbērnu ģimenēm. Sadarbība ar novada uzņēmējiem par papildus atlaidi viņu precēm un pakalpojumiem daudzbērnu ģimenēm. Daudzbērnu ģimeņu godināšana un ģimenes vērtību popularizēšana.
-
Sociālā palīdzība: Pilnveidot mūsdienīgu sociālā darba praksi novadā, kura balstīta uz vienlīdzīgu vajadzību kopumu, kur balansā tiek ievērotas visu vajadzības (iedzīvotāja, sociālā darba speciālista un iestādes). Stiprināt, sadarbību starp iestādi un iedzīvotāju. Precīzi definēt sociālā atbalsta pieejamību (iespējas, noteikumi, kārtība, pakalpojumi utt.). Pakalpojumu saņemšana pēc iespējas tuvāk dzīves vietai, tādā veidā veicinot vienlīdzības principu. Papildus atbalsts senioriem nepieciešamajiem pakalpojumiem, ja to apgādnieki dzīvo un strādā Saldus novadā.
5. Uzņēmējdarbība
-
Uzņēmējdarbības atbalsta centrs: Izveidot vienotu informācijas centru uzņēmējiem, kas sniegtu nepieciešamo informāciju, konsultācijas, apmācības un atbalstu uzņēmējdarbības attīstīšanai un ārējo finansējumu piesaistē.
-
Uzņēmēju iesaiste: Apzināt novada uzņēmējus, izveidot rīcībspējīgu Uzņēmēju konsultatīvo padomi un iesaistīt uzņēmējus novada attīstības veidošanā.
-
Inovācijas un uzņēmējdarbības attīstība: Inovācijas un uzņēmējdarbības nozares ar augstu pievienoto vērtību pēc iespējas izmantojot novadā pieejamos resursus. Industriālo parku un uzņēmumiem nepieciešamās ārējās infrastruktūras izveide. Veicināt novada uzņēmēju savstarpējo preču un pakalpojumu apriti.
6. Kultūra, sports un atpūta
-
Kultūra: Kultūras mantojuma saglabāšana. Atbalsts amatiermākslas kolektīviem un tautas kultūras tradīciju saglabāšanai. Kultūras pasākumiem nepieciešamās infrastruktūras līdzsvarota attīstība un pieejamība.
-
Sports: Uzturēt esošo sporta infrastruktūru un atbalstīt bērnu un jauniešu sporta aktivitātes. Nodrošināt ārpusklases sporta aktivitātes novada pagastos. Īpaši attīstot ģimenēm draudzīgu un iesaistošu sporta aktivitāšu organizēšanu.
-
Atpūta un tūrisms: Tūrisma attīstību balstīt uz dabas resursiem (Venta, Cieceres ezers, Zvārde utt.), kultūrvēsturisko mantojumu (Jaņa Rozentāla muzejs, Jaunauce utt) un uzņēmējdarbības aktivitātēm (saldumu un citas ražotnes, aktīvā atpūta utt). Nodrošināt pašvaldības rīcībā esošās kultūras infrastruktūras pieejamību kultūras un atpūtas pasākumu organizatoriem. Izmantojot pašvaldības informācijas kanālus informēt par visiem kultūras, atpūtas un sporta pasākumiem novadā.
7. Vide un ilgtspējīga attīstība
-
Vides aizsardzība: Atbalstīt vides aizsardzības aktivitātes, zaļās iniciatīvas un aprites ekonomikas attīstību.
-
Enerģija: Attīstīt sabalansētu enerģijas ražošanas nozari, kur galvenais uzsvars ir vietējo atjaunojamo resursu (biomasas) efektīvu izmantošana iesaistot enerģijas ražošanas ķēdē pēc iespējas vairāk vietējo uzņēmumu.
-
Zaļās zonas un parki: Saglabāt zaļās zonas un veicināt to efektīvu apsaimniekošanu. Labiekārtot parkus un pastaigu takas. Nodrošināt mūsdienīgu publisko tualešu pieejamību.
8. Pārvaldība un iedzīvotāju iesaiste
-
Pārvaldība: Nodrošināt efektīvu pašvaldības pārvaldību un atvērtu, objektīvu informācijas plūsmu par pašvaldības lēmumiem un budžeta izlietojumu. Epakalpojumu tālāka attīstīšana. Periodiski veikt pašvaldības funkciju auditu, lai novērstu nelietderīgu finanšu resursu izlietojumu.
-
Iedzīvotāju iesaistīšana: Izveidot platformas iedzīvotāju ideju un priekšlikumu iesniegšanai, sadarboties ar iedzīvotāju padomēm, NVO sektoru un vietējām kopienām, lai nodrošinātu viņu līdzdalību novada attīstībā.
-
Pašvaldības īpašumi un budžets: Izveidot pašvaldības īpašumu efektīvu un caurspīdīgu apsaimniekošanas sistēmu. Ieņēmumus no īpašumu apsaimniekošanas vai atsavināšanas proporcionāli novirzīt piekrītošajai teritoriālajai vienībai. Ilgtermiņa budžetu veidot sabalansētu un atbilstošu IKP pieauguma un inflācijas prognozēm.
Secinājums
Partija "Saldus novadam" ir veltīta ikviena iedzīvotāja labklājībai un novada ilgtspējīgai attīstībai. Mēs ticam, ka, strādājot kopā, varam veidot Saldus novadu par vietu, kurā ikviens vēlas dzīvot, strādāt un attīstīties.
Piedāvājam un uzklausām konkrētus risinājumus un rīcības plānus, lai sasniegtu šos mērķus, un aicinām visus iedzīvotājus pievienoties mūsu misijai!